15 Снж 2020

Беларускія атлеты выйгралі тры медалі ў заключны дзень асабістага КС па грэка-рымскай барацьбе

15 снежня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Беларускія атлеты выйгралі тры медалі ў заключны дзень асабістага КС па грэка-рымскай барацьбе і занялі пятае агульнакаманднае месца, набраўшы 78 ачкоў, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У вагавой катэгорыі 60 кг вызначыўся Максім Кажарскі, які выйграў у паядынку за ўзнагароду ў турка Ахмета Уяра. Схватка завяршылася з лікам 3:3, але па дадатковых паказчыках перамога дасталася беларусу. Першынстваваў у гэтай вазе Жаламан Шэршэнбекаў з Кыргызстана, які ў фінале перамог расіяніна Сцяпана Мараняна. Яшчэ адзін бронзавы медаль на рахунку Крысціяна Фірса з Венгрыі.

Другую бронзавую ўзнагароду беларускай камандзе прынёс Саслан Даураў (63 кг), які ўпэўнена перамог Абдэльджэбара Джэбары з Туніса - 5:1. У схватцы за золата расіянін Жамбалат Лак'яеў перамог венгра Эрыка Торбу - 4:1. Яшчэ адна бронза набыла кыргызстанскую прапіску дзякуючы Калы Сулейманаву.

Трэцюю бронзу ў складзе зборнай Беларусі заваяваў Радзік Куліеў (82 кг). У спрэчцы за месца на п'едэстале ён быў мацнейшым за малдаўскага атлета Міхаіла Браду - 5:1. У гэтай катэгорыі таксама першынстваваў прадстаўнік Расіі. Мілад Алірзаеў у вырашальным паядынку быў мацнейшы за Саліха Айдына з Турцыі - 11:0. Другая бронзавая ўзнагарода дасталася немцу Раланду Шварцу.

Яшчэ адзін беларускі спартсмен, Аляксандр Грабавік, які выступаў у катэгорыі 97 кг, не змог трапіць на п'едэстал спаборніцтваў, заняўшы падагульняючае 10-е месца. У гэтай вазе не было роўных расійскаму барцу Мусе Яўлоеву. Другое месца заняў венгр Алекс Герга Шокэ. Іранец Махамадхаджы Абдала Сараві і прадстаўнік Чэхіі Артур Амараў заваявалі бронзавыя медалі.

У самай прэстыжнай вагавой катэгорыі 130 кг беларусы не выступалі. У іх адсутнасць не было роўных расіяніну Сяргею Сямёнаву, які ў фінале разабраўся з туркам Асманам Ілдырымам, - 7:1. Трэцяе месца падзялілі Бека Кандэлакі з Азербайджана і ўкраінец Мікалай Кучмій.

Нагадаем, што ў першы дзень турніру па грэка-рымскай барацьбе залатую ўзнагароду асабістага Кубка свету сенсацыйна выйграў беларус Кірыл Маскевіч (87 кг), які разграміў алімпійскага чэмпіёна Давіта Чакветадзэ - 10:0.

Пасля "грэка-рымлян" у спрэчку за ўзнагароды ўключыліся прадстаўніцы прыгожага полу. Пасля першага дня спаборніцтваў мінімум серабро забяспечыла сабе Ірына Курачкіна (55 кг), якая выйшла ў фінал сваёй вагавой катэгорыі. У спрэчцы за перамогу яна 15 снежня сустрэнецца з немкай Анікай Вендле. На шляху да вырашальнай стадыі турніру беларуска перамагла расіянку Вольгу Харашаўцаву і індыйскую спартсменку Пінкі Пінкі.

Захоўвае шанцы на медаль і Заліна Сідакова (53 кг), якая пасля перамогі над Эмануэлай Ліуцы з Францыі прайграла грачанцы Марыі Прэвалакі. Цяпер яе чакае сустрэча за бронзу з турчанкай Зейнеп Етгіл.

Сёння ў спрэчку за медалі ўступяць яшчэ дзве беларускі - Ганна Садчанка (68 кг) і Васіліса Марзалюк (76 кг).

Старты ў Бялградзе павінны былі прайсці ў статусе чэмпіянату свету, аднак у сярэдзіне лістапада кіраўніцтва Міжнароднай федэрацыі барацьбы з-за складанасцей, звязаных з пандэміяй COVID-19, вырашыла змяніць фармат турніру на індывідуальны Кубак свету. У спаборніцтвах па грэка-рымскай, жаночай і вольнай барацьбе прымаюць удзел звыш 500 спартсменаў з больш як 50 краін.