15 Jan 2016

Беларуская лыжніца Юлія Ціханава заняла трэцяе месца на этапе Кубка Усходняй Еўропы ў "Раўбічах"

15 студзеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Беларуская лыжніца Юлія Ціханава заняла трэцяе месца ў гонцы на 5 км класічным стылем на этапе Кубка Усходняй Еўропы, які праходзіць у "Раўбічах", перадае карэспандэнт БЕЛТА.

Час Юліі Ціханавай - 14 мін 18 сек. Дзве верхнія прыступкі п'едэстала гонару засталіся за расіянкамі. Дар'я Вядзеніна паказала лепшы рэзультат праходжання трасы - 14 мін 01 сек, Алена Собалева, якая заняла другое месца, гонку на 5 км класічным стылем завяршыла за 14 мін 06 сек.

"Пасля "Тур дэ Скі" было нялёгка, яшчэ не да канца паспела аднавіцца пасля стартаў у Еўропе. Пастаралася на максімум выкласціся на трасе ў "Раўбічах", - адзначыла пасля фінішу Юлія Ціханава.

Раней у Рэспубліканскім цэнтры алімпійскай падрыхтоўкі па зімовых відах спорту "Раўбічы" адбылася гонка на 10 км класічным стылем. Усе тры прызавыя месцы дасталіся прадстаўнікам каманды Расіі. Пераможцам стаў Мікіта Ступак - 25 мін 11 сек. На другім радку ў падагульняючым пратаколе размясціўся Сяргей Турышаў - 25 мін 12 сек. Трэцяе месца ў сярэбранага прызёра Алімпіяды-2014 у Сочы ў эстафеце Дзмітрыя Япарава - 25 мін 13 сек. Лепшы час сярод беларусаў у Міхаіла Сямёнава - 25 мін 42 сек, які заняў шостае месца.

У другі дзень трэцяга этапу Кубка Усходняй Еўропы па лыжных гонках у "Раўбічах" адбудуцца спрынтарскія гонкі. Спаборніцтвы завершацца 17 студзеня скіятлонам на 20 км у мужчын і 10 км у жанчын.

У час правядзення турніру ўваход для гледачоў свабодны.

Кубак Усходняй Еўропы па лыжных гонках праводзіцца з 2008 года. У бягучым сезоне ўключае ў сябе чатыры этапы. Першы з іх прайшоў у канцы лістапада ў вяршынях Тэі (Хакасія, Расія). Другі з-за вельмі цёплага надвор'я ў Краснагорску напярэдадні Новага года быў адменены. Трэці этап стартаваў сёння ў "Раўбічах". Чацвёрты пройдзе ў Сыктыўкары 25-29 лютага.

Арганізатарамі турніру выступаюць Міжнародная федэрацыя лыжнага спорту, Міністэрства спорту і турызму Беларусі, Мінскі аблвыканкам, Мінскі гарвыканкам, Нацыянальны алімпійскі камітэт, Беларускі лыжны саюз, Беларуская федэрацыя лыжных гонак.