13 Чэр 2023

Беларуска Аліна Шчапанава заваявала бронзу Гран-пры па цяжкай атлетыцы ў Гаване

Фота НАК Беларусі

13 чэрвеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Беларусы прадаўжаюць браць медалі на турніры Гран-пры па цяжкай атлетыцы ў Гаване, які з'яўляецца адным з кваліфікацыйных турніраў да Алімпіяды-2024, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У спаборніцтве жанчын у вагавой катэгорыі да 59 кг беларуская спартсменка Аліна Шчапанава заваявала бронзавы медаль, набраўшы ў суме дваябор'я 215 кг (95+120). Першае месца заняла мексіканка Джанет Гомес Валдзівія - 223 кг, серабро ў амерыканскай спартсменкі Ніколь Уілкінс - 221 кг. Да гэтага ў мужчын беларус Андрэй Фралоў заваяваў бронзавы медаль у вагавой катэгорыі да 73 кг - 322 кг (141+181). Чэмпіён Еўропы Генадзь Лапцеў стаў сярэбраным прызёрам у штуршку ў вагавой катэгорыі 61 кг - падняў штангу вагой 130 кг, а ў суме дваябор'я ў яго 5-ы рэзультат. У Гаване выступаюць 13 беларускіх спартсменаў - 8 мужчын і 5 жанчын, яны спаборнічаюць у нейтральным статусе.

Усяго ў Гран-пры прымаюць удзел больш як 400 цяжкаатлетаў з 72 краін. Турнір завершыцца 18 чэрвеня.