27 Лют 2023

Першыя медалі беларусаў: на Гульнях "Дзеці Азіі" завершаны чацвёрты дзень спаборніцтваў

Першыя медалі беларусаў: на Гульнях
Дар'я Сцяпанава, Мацвей Магер, Ксенія Лукашэвіч і Даніла Бычкоў. Фота НАК

27 лютага, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У Кузбасе падышоў да завяршэння чацвёрты дзень спаборніцтваў II зімовых Міжнародных спартыўных гульняў "Дзеці Азіі", паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У панядзелак, 27 лютага, на Гульнях вызначыліся пераможцы і прызёры ў сямі відах спаборніцкай праграмы. Па выніках дня беларуская каманда заваявала два медалі: Васіль Барахоўскі выйграў бронзу ў адзіночным фігурным катанні, а шорт-трэкісты Мацвей Магер, Даніла Бычкоў, Дар'я Сцяпанава і Ксенія Лукашэвіч сталі сярэбранымі прызёрамі змешанай эстафеты на 3000 метраў.

Таксама ў Лядовым палацы "Кузбас" былі праведзены спаборніцтвы па шорт-трэку на дыстанцыі 1500 м. У асабістым турніры сярод юнакоў Мацвей Магер заняў 11-е месца ў падагульняючым пратаколе, яго партнёр па камандзе Даніла Бычкоў стаў 13-м. Яшчэ два прадстаўнікі Беларусі Арсень Бярэзін і Цімафей Жук размясціліся на 18-й і 20-й пазіцыях адпаведна. Усяго ў забегах выступілі 35 канькабежцаў. У спаборніцтвах дзяўчат лепшай сярод беларусак была Дар'я Сцяпанава, якая замкнула топ-10. Яраслава Шабанава стала 19-й, Соф'я Спорыш - 21-я, Ксенія Лукашэвіч - 24-я сярод 33 спартсменак.

Акрамя таго, сёння нашы юныя атлеты прынялі ўдзел у барацьбе за медалі ў лыжных гонках і гарналыжным спорце. У лыжным комплексе "Снежны" дзяўчаты выяўлялі мацнейшых на дыстанцыі 5 км з раздзельнага старту. Лепшая з прадстаўніц Беларусі Кацярына Сініцына  заняла 6-е месца, уступіўшы бронзавай пазіцыі ўсяго 8 секунд. Што датычыцца рэзультатаў іншых беларусак, то Ірына Краўцова паказала 16-ы рэзультат, Вікторыя Жамкова - 20-я, Злата Сідаровіч - 25-я, Паліна Садоўская - 52-я. На старт гонкі выйшлі 64 лыжніцы.

Юныя гарналыжнікі ў панядзелак спаборнічалі ў гіганцкім слаламе. Па суме двух заездаў сярод юнакоў наш Мікіта Скуратовіч паказаў агульны 22-і час, яшчэ адзін беларус Кірыл Барысевіч не дайшоў да фінішу ў першай спробе. Таксама сышлі з трасы ў дзяўчат нашы Аляксандра Савянкова і Арына Пратасоўская.

28 лютага на II зімовых Міжнародных спартыўных гульнях "Дзеці Азіі" ў Кузбасе будуць разыграны 14 камплектаў медалёў у шасці відах спорту - лыжных гонках, снаўбордзе, скачках на лыжах з трампліна, шорт-трэку, фігурным катанні і гарналыжным спорце.