14 Nov 2022

Беларусы заваявалі восем медалёў на чэмпіянаце свету па самба

Фота з архiва

14 лістапада, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У сталіцы Кыргызстана Бішкеку завяршыўся 47-ы чэмпіянат свету па самба з удзелам беларускіх атлетаў, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У заключны дзень спаборніцтваў скарбонка беларускай зборнай, якая выступае пад сцягам Міжнароднай федэрацыі самба, папоўнілася дзвюма ўзнагародамі. Сярэбраныя медалі турніру выйгралі Святлана Цімашэнка (жанчыны, да 80 кг) і Яўген Алексіевіч (баявое самба, да 88 кг). Раней прызёрамі сусветнага першынства ў жаночым самба сталі нашы Анфіса Караева (да 50 кг, серабро), Яна Бяганская (да 59 кг, бронза) і Анжэла Жылінская (да 78 кг, бронза); у баявым самба на трэцюю прыступку п'едэстала гонару падняліся Яўген Міхно (да 64 кг) і Раман Даміеў (да 98 кг). Адзінай чэмпіёнкай свету - 2022 у складзе нашай каманды стала Алена Купава (да 54 кг). У медальным заліку зборная Беларусі заняла трэцяе месца (1-3-4).

Усяго на чэмпіянаце свету ў Бішкеку быў разыграны 21 камплект узнагарод - па 7 у спартыўным мужчынскім, спартыўным жаночым і баявым самба. Удзел у спаборніцтвах прынялі атлеты з 50 краін. Раней у гэтым годзе каманда Беларусі ў нейтральным статусе прыняла ўдзел у чэмпіянаце Еўропы ў Сербіі, дзе заваявала 10 медалёў.