14 Стд 2022

Беларусы заваявалі тры медалі паралімпійскага чэмпіянату свету па лыжных гонках

Фота з архiва

14 студзеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Беларусы заваявалі тры ўзнагароды ў першы дзень паралімпійскага чэмпіянату свету па лыжных відах спорту сярод спартсменаў з парушэннем зроку і апорна-рухальнага апарату ў нарвежскім Лілехамеры, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Першае золата сусветнага першынства ў скарбонку беларускай каманды прынесла Святлана Саханенка (лідар - Дзмітрый Будзіловіч), якая першынствавала ў лыжнай гонцы на 10 км класічным ходам сярод інвалідаў па зроку. Валянціна Шыц стала ўладальніцай серабра на дыстанцыі 7,5 км сярод інвалідаў-калясачнікаў. Яшчэ адна беларуская спартсменка Кацярына Шасціна-Комар апынулася на 10-й падагульняючай пазіцыі. Бронзавы медаль мужчынскай гонкі на 12,5 км класічным ходам сярод інвалідаў па зроку заваяваў беларус Юрый Голуб (лідар - Мікіта Маслоўскі).

У гэтым чэмпіянаце планеты Беларусь прадстаўляюць больш за 20 спартсменаў, якія ўдзельнічаюць у спаборніцтвах па лыжных гонках і біятлоне. Усяго ў Лілехамеры выступаюць амаль 800 спартсменаў з усёй планеты. Гэта першы паралімпійскі чэмпіянат свету па снежных відах - лыжных гонках, горных лыжах, біятлоне і снаўбордзе, які праходзіць у адной краіне.

Спаборніцтвы ў Лілехамеры завершацца 23 студзеня, пасля чаго група беларускіх біятланістаў і лыжнікаў адправіцца ў шведскі Эстэрсунд, дзе адбудзецца заключны этап Кубка свету перад Паралімпіядай-2022. Зімовыя Паралімпійскія гульні пройдуць у Пекіне з 4 па 13 сакавіка.