12 Чэр 2017

Беларускія барцы занялі першае каманднае месца на міжнародным турніры па грэплінгу

12 чэрвеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Беларускія барцы занялі першае каманднае месца на другім міжнародным турніры па грэплінгу "Аперацыя "Баграціён", які завяршыўся ў Палацы барацьбы імя трохразовага алімпійскага чэмпіёна Аляксандра Мядзведзя. Аб гэтым карэспандэнту БЕЛТА паведамілі ў грамадскім аб'яднанні "Беларуская федэрацыя грэплінгу".

На другой пазіцыі медальнага заліку размясцілася каманда Расіі, трэцяе месца заваявалі атлеты з Польшчы. Усяго ў скарбонцы беларускіх спартсменаў дзве залатыя ўзнагароды.

Найбольш яркую перамогу ў фінальнай схватцы ў вагавой катэгорыі 65,9 кг атрымаў Раман Раманавец з Мінска, які аказаўся мацнейшым за суайчынніка Віталя Лапіцкага. Таксама залатой узнагароды ўдастоіўся гамяльчанін Сяргей Савянкоў (звыш 99 кг), ён святкаваў поспех у паядынку з прадстаўніком каманды Беларусі Анагелдзі Джумаевым. Усяго ў турніры прыняло ўдзел больш за 100 атлетаў з Беларусі, Расіі, Польшчы і Туркменістана.

Грэплінг - від спартыўнага адзінаборства, якое сумяшчае ў сабе тэхніку ўсіх барцоўскіх дысцыплін з мінімальнымі абмежаваннямі па выкарыстанні болевых і ўдушлівых прыёмаў. Гэта адзінаборства не ўключае ў сябе нанясенне ўдараў і выкарыстанне зброі. Імкненне завяршыць паядынак датэрмінова, з дапамогай болевага або ўдушлівага прыёму, з'яўляецца адметнай асаблівасцю грэплінга.