24 Жнв 2015

Беларускі занялі другое месца на чэмпіянаце Еўропы па баскетболе 3х3 у Мінску

Беларускі занялі другое месца на чэмпіянаце Еўропы па баскетболе 3х3 у Мінску24 жніўня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. На арэне Palova каля мінскага Палаца спорту завяршыўся чэмпіянат Еўропы па баскетболе 3х3 (U-18), у якім зборная Беларусі сярод дзяўчат заняла другое месца. У фінале гаспадары турніру прайгралі ў авертайме камандзе Венгрыі - 15:16, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Каманды сустракаліся на старце кантынентальнага першынства, тады ўпэўнена перамогу атрымалі беларускія баскетбалісткі - 15:7. У матчы за залатыя медалі спатрэбіўся дадатковы час, каб вызначыць пераможцу. Памылкі ў абароне не далі магчымасці Ганне Лапо, Марыі Адашчык, Марыі Іваненка і Настассі Сушчык другі раз за тры дні абыграць адну з мацнейшых каманд у гэтым відзе спорту.

Паядынак за залатыя медалі Венгрыя-БеларусьБронзу чэмпіянату Еўропы ў дзяўчат выйграла зборная Ізраіля, якая ў матчы за 3-е месца была мацнейшая за Францыю - 16:12.

Паядынак за залатыя медалі Венгрыя-БеларусьУ турніры сярод юнакоў зборная Беларусі да 18 гадоў заняла высокае чацвёртае месца, хоць да старту чэмпіянату спецыялісты вельмі асцярожна выказваліся аб шанцах спартсменаў. Аднак пасля паспяховага выступлення ў групе D, дзе беларусы занялі другое месца, у 1/4 фіналу яны выйгралі ў баскетбалістаў Бельгіі - 21:15, у паўфінале ўступілі французам 9:20, а ў матчы за бронзавыя ўзнагароды не змаглі супрацьстаяць іспанцам у дадатковы час - 15:18, якія і занялі трэцяе месца. У фінале мінскага чэмпіянату Еўропы па баскетболе 3х3 каманда Турцыі перамагла зборную Францыі - 16:14, выйграўшы першае месца.

Паядынак за залатыя медалі Венгрыя-БеларусьЧэмпіянат Еўропы па баскетболе 3х3 сярод ігракоў да 18 гадоў стаў першым у гісторыі такім турнірам праводзімым пад эгідай Міжнароднай і Еўрапейскай федэрацый баскетбола. Прадстаўнікі ФІБА-Еўропа высока ацанілі ўзровень правядзення турніру і запэўнілі кіраўніцтва Беларускай федэрацыі баскетбола ў тым, што Беларусь можа разлічваць на арганізацыю яшчэ большага турніру па баскетболе.