12 Aug 2020

Беларус Генадзь Караткевіч сёмы раз атрымаў перамогу ў Google Code Jam

Генадзь Караткевіч. Фота Універсітэта ІТМО

12 жніўня, Гомель /Кар. БЕЛТА/. Аспірант Універсітэта інфармацыйных тэхналогій, механікі і оптыкі ў Санкт-Пецярбургу беларус Генадзь Караткевіч не ўступае першынство на Google Code Jam з 2014 года. На гэты раз ён абышоў бліжэйшых сапернікаў з Канады і ЗША, паведамляе БЕЛТА са спасылкай на сайт ВНУ.

Штогод Google Code Jam збірае больш за 50 тыс. удзельнікаў з усяго свету. Гэта адзін з самых масавых і прэстыжных чэмпіянатаў па праграміраванні. У бягучым годзе, паводле даных арганізатараў, зарэгістравалася 96 тыс. чалавек.

У Google Code Jam можа прыняць удзел любы жадаючы. Пасля серыі раўндаў у фінал выходзяць 25 лепшых. Потым на працягу чатырох гадзін вызначаецца пераможца. "Традыцыйна ўсе спаборніцтвы, акрамя фіналу, праходзяць анлайн. Аднак у гэтым годзе з-за пандэміі ўсе этапы прайшлі ў анлайн-фармаце", - адзначылі ў ВНУ. Чэмпіянат складаецца з набору алгарытмічных задач, якія трэба рашыць за фіксаваны час. У бягучым годзе фіналісты павінны былі рашыць пяць задач.

Лепшым па выніках фіналу стаў аспірант Універсітэта ІТМО Генадзь Караткевіч, які зарабіў 173 ачкі, затраціўшы на рашэнне задач менш часу, чым астатнія ўдзельнікі. "Такім чынам, Генадзь Караткевіч прадоўжыў пераможную серыю Google Code Jam да сямі лепшых вынікаў запар. Што характэрна, пераможца спаборніцтваў стаў адзіным удзельнікам фіналу, хто рашыў задачу Hexacoin Jam", - паведамілі арганізатары.

У тройцы лідараў - Кевін Сан з Канады і Эндру Хе з ЗША. Абодва набралі 131 бал, але сярэбраны медаліст змог рашыць задачы хутчэй за саперніка, які атрымаў бронзу. Пяты вынік - у выпускніка Універсітэта ІТМА Яўгена Капуна.

Прыз за першае месца складае $15 тыс. Тыя, хто заняў другое і трэцяе месцы, атрымліваюць $2 тыс. і $1 тыс. адпаведна.

Генадзь Караткевіч - выпускнік гомельскай гімназіі. На яго рахунку шмат перамог на расійскіх і міжнародных спаборніцтвах па праграміраванні, уключаючы Google Code Jam, "Яндэкс. Алгарытм", VK Cup, Russian Code Cup, Facebook Hacker Cup.