23 Крс 2015

Аляксандра Герасіменя выйграла для зборнай Беларусі золата адкрытага чэмпіянату Расіі па плаванні на 50 м вольным стылем

23 красавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. ЛІдар зборнай Беларусі па плаванні Аляксандра Герасіменя стала пераможніцай праводзімага ў Маскве адкрытага чэмпіянату Расіі на дыстанцыі 50 м вольным стылем. Узнагарода за выйгрыш на гэтай дыстанцыі стала другой для спартсменкі на турніры, удзел у якім прымаюць вядучыя беларускія плыўцы, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У час цяперашніх спаборніцтваў на адной са сваіх каронных дыстанцый Аляксандра Герасіменя нязменна паляпшала час яе праходжання. Па выніках папярэдніх заплываў яна была 4-й (25,60 сек.). У паўфінальным раўндзе беларуска была 5-й (25,49 сек.), а ў фінале не пакінула саперніцам шанцаў на поспех і фінішавала першай. Яе пераможны час - 24,72 сек. Адначасна Герасіменя пабіла рэкорд Расіі на 50 м вольным стылем, які складаў 24,82 сек. і належаў Лізавеце Базаравай. Цяпер яна стала 4-й (25,21 сек.), а ў прызёры трапілі Наталля Лаўцова (24,93 сек.; 2 месца) і Марыя Каменева (25,01 сек.; 3 месца). Раней на турніры Аляксандра Герасіменя заваявала бронзавую ўзнагароду на дыстанцыі 100 м вольным стылем з рэзультатам у фінале 54,38 сек. Як паведамлялася, самую высокую ўзнагароду выйграў на чэмпіянаце і беларускі плывец Яўген Цуркін таксама на адной са сваіх каронных дыстанцый 50 м батэрфляем (23,26 сек.).

Напярэдадні ў фінальным заплыве на дыстанцыі 200 м на спіне беларускі спартсмен Мікіта Цмыг заняў 7-е месца (2 мін. 02,01 сек.).

Завершыцца адкрыты чэмпіянат Расіі па плаванні сёння. У заключны дзень беларускія спартсмены выступяць у некалькіх заплывах.