| Галоўная | Навіны | Галоўныя навіны

Галоўныя навіны

4 Feb 2018

Каманда Прэзідэнта Беларусі перамагла ветэранаў хакея Швейцарыі

5 лютага, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Каманда Прэзідэнта Беларусі перамагла ветэранаў хакея Швейцарыі з лікам 11:4 (4:1, 3:2, 4:1) у матчы, які прайшоў 4 лютага на лёдзе "Чыжоўка-Арэны", перадае карэспандэнт БЕЛТА.

У Мінску пры падтрымцы швейцарскіх парламентарыяў адбыўся таварыскі хакейны матч паміж камандай Прэзідэнта Беларусі і ветэранамі хакея Швейцарыі з удзелам дэпутатаў. Міжпарламенцкі дыялог паміж парламентарыямі Беларусі і Швейцарыі развіваецца паступальна, дэпутаты садзейнічаюць таксама развіццю адносін у галіне спорту. У ходзе праведзеных у ліпені і кастрычніку 2017 года сустрэч і была дасягнута дамоўленасць аб правядзенні хакейнага паядынку ў Мінску.

Пачатак першага перыяду матчу, які адбыўся на малой пляцоўцы "Чыжоўка-Арэны", быў багатым на падзеі. У беларускай камандзе на лёд выходзілі як вопытныя ветэраны, так і ігракі-пачаткоўцы. Напрыклад, ударнае звяно нападзення гаспадароў пляцоўкі склалі Павел Белы, Мікалай Лукашэнка і Андрэй Асташэвіч. Менавіта гэтым ігракам удалося ўнесці значны ўклад у перамогу беларускай каманды.

Часта ў ходзе гульні адначасова на лёдзе аказваліся Аляксандр і Мікалай Лукашэнкі. Бацька і сын дапамаглі беларускай камандзе ў сярэдзіне першага перыяду рэалізаваць большасць, з іх перадачы шайбу закінуў Павел Белы. Да перапынку хакейная каманда Прэзідэнта Беларусі яшчэ тройчы адзначалася дакладнымі кідкамі. Аўтарамі галоў сталі Аляксей Цітавец і Генадзь Савілаў. У ходзе чацвёртага ўзяцця варот швейцарцаў Андрэю Асташэвічу, які ўдала дзейнічаў на пятачку каля варот апанентаў, зноў асісціравалі Мікалай і Аляксандр Лукашэнкі.

Швейцарцы, якімі кіраваў вядомы савецкі хакеіст, двухразовы алімпійскі чэмпіён Аляксандр Якушаў, пастараліся дапускаць менш памылак у абароне і крыху скарацілі адставанне ў ліку. Аднак заключныя 20 мінут гульні беларуская каманда яшчэ чатыры разы засмуціла сапернікаў. Аўтарам адной з шайбаў стаў Мікалай Лукашэнка, які добра адпрацаваў на пятачку каля варот гасцей. Трэцюю рэзультатыўную перадачу ў матчы запісаў у свой актыў Аляксандр Лукашэнка. У выніку беларусы былі мацнейшыя з лікам 11:4.

Пасля фінальнай сірэны лепшым ігракам праведзенай сустрэчы прызы ўручылі старшыня Палаты прадстаўнікоў Уладзімір Андрэйчанка і старшыня Камітэта па знешняй палітыцы Савета кантонаў Федэральнага сходу Швейцарыі, сустаршыня групы дружбы "Швейцарыя - Беларусь" Філіпа Ламбардзі.

У складзе швейцарцаў лепшымі прызнаны галкіпер Олма Тараньёлі і нападаючы Бруна Штэк, у гаспадароў лёду прызы атрымалі Аляксандр Радзінскі і Уладзімір Цыплакоў.

Камандны шаль швейцарскага клуба "Амбры-Піёта" ўручыў Аляксандру Лукашэнку Філіпа Ламбардзі, прэзідэнтам якога ён з'яўляецца.

Як адзначылі ігракі абедзвюх каманд пасля фінальнай сірэны, сустрэча прайшла ў цікавай спартыўнай барацьбе, камандам удалося паказаць свае лепшыя гульнявыя якасці. Ветэраны хакея Швейцарыі запрасілі каманду Беларусі на матч у адказ і пастараюцца на сваёй пляцоўцы паказаць не менш відовішчную гульню.