| Галоўная | Навіны | Галоўныя навіны

Галоўныя навіны

21 Снж 2015

Беларус Максім Гусцік стаў пераможцам на этапе Кубка свету па фрыстайле ў лыжнай акрабатыцы

21 снежня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У Пекіне завяршыўся этап Кубка свету па фрыстайле ў лыжнай акрабатыцы. Беларус Максім Гусцік заняў першае месца, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У фінальным турніры Гусцік на 1,24 бала змог абысці аўстралійца Дэвіда Морыса. Скачкі беларуса суддзі ацанілі ў 121,24 бала, у той час як яго сапернік, які заняў другое месца, атрымаў ад арбітраў 120,80 бала. Трэцяя пазіцыя ў актыве ўкраінскага спартсмена Аляксандра Абраменкі - 119,91 бала.

У дзясятку мацнейшых на этапе Кубка свету па лыжнай акрабатыцы таксама ўвайшлі яшчэ два беларусы: Станіслаў Гладчанка з сумай 103,68 бала заняў шостае месца, Арцём Башлакоў - дзявятае месца (99,94 бала). Дзяніс Осіпаў не змог пазмагацца за ўзнагароды, набраўшы 77,43 бала і заняў 21-е месца.

У першы дзень Кубка свету ў Пекіне ніхто з беларусаў на п'едэстал гонару не трапіў. Максім Гусцік быў восьмым (107,80), Дзяніс Осіпаў - дванаццатым (79,65). Арцём Башлакоў не прабіўся ў фінал з сумай у папярэдняй праграме 92,72 бала.

У турніры сярод жанчын самы высокі вынік сярод беларусак паказала Аляксандра Раманоўская (84,10 бала), на радок ніжэй у падагульняючым пратаколе аказалася сяброўка па камандзе Ганна Гуськова - 80,64 бала. Першынствавала кітаянка Фанью Кон - 96,90, амерыканка Эшлі Колдуэл стала другой - 89,50 бала, замкнула тройку прызёраў Кван Хулінь з Кітая - 86,62 бала.

Аляксандра Раманоўская ў першы дзень Кубка свету заняла 14-е месца (76,23), Ганна Гуськова стала 17-й (64,89).

У камандных спаборніцтвах зборная Беларусь 1 у складзе Аляксандры Раманоўскай, Дзяніса Осіпава і Максіма Гусціка з рэзультатам 301,23 ачка заняла другое месца. Лепшымі сталі лыжныя акрабаты з Кітая - 329,55 ачка, бронзавыя ўзнагароды ў каманды Расіі 2 - 299,65 ачка.

У агульным заліку Кубка свету пасля двух пекінскіх этапаў у мужчын лідзіруе аўстраліец Дэвід Морыс - 140 ачкоў, другое месца ў Максіма Гусціка - 132 ачкі. Станіслаў Гладчанка ў сусветным рэйтынгу размясціўся на 11-м месца - 52 ачкі, Арцём Башлакоў займае 13-ю пазіцыю - 43 ачкі, Дзяніс Осіпаў - 18-ы - 32 ачкі. У жанчын першае месца ў агульным заліку ў амерыканкі Эшлі Колдуэл - 180 ачкоў. Беларуска Аляксандра Раманоўская займае 9-е месца (58 балаў), Ганна Гуськова - 11-е (50).

Наступныя этапы Кубка свету па фрыстайле ў лыжнай акрабатыцы пройдуць 5 лютага 2016 года ў амерыканскім Дзір Вэлі. 20 лютага будучага года перадапошні этап Кубка свету па фрыстайле ў лыжнай акрабатыцы прыме спарткомплекс "Раўбічы".