| Галоўная | Навіны | II Еўрапейскія гульні ў Беларусі

II Еўрапейскія гульні ў Беларусі

30 Чэр 2019

Беларускі барэц Кірыл Грышчанка заваяваў залаты медаль на турніры ІІ Еўрапейскіх гульняў

30 чэрвеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Беларускі атлет грэка-рымскага стылю Кірыл Грышчанка (вагавая катэгорыя 130 кг) стаў чэмпіёнам турніру ІІ Еўрапейскіх гульняў, перадае карэспандэнт БЕЛТА.

Паспяхова адолеўшы сваіх сапернікаў у кваліфікацыях, Кірыл Грышчанка ў паўфінале выйграў расійскага спартсмена Сяргея Сямёнава - 3:1. У схватцы за залаты медаль беларус аказаўся мацнейшы за грузіна Якаба Каджая - 5:1.

Раней беларускі Ірына Курачкіна (57 кг) і Васіліса Марзалюк (76 кг) заваявалі залатыя медалі. У беларускага барца-вольніка Алі Шабанава (86 кг) сярэбраная, у Аляксандра Гуштына (97 кг) бронзавая ўзнагарода. Прадстаўнік грэка-рымскага стылю Саслаў Даураў (67 кг) прынёс у скарбонку бронзу. На другую прыступку п'едэстала гонару падняўся Аляксандр Грабавік (97 кг).

На турніры па барацьбе ІІ Еўрапейскіх гульняў у сталічным Палацы спорту ўдзел у спаборніцтвах прынялі 288 атлетаў, якія разыгралі 18 камплектаў медалёў.

Лукашэнка павіншаваў барца Кірыла Грышчанку з залатым медалём II Еўрапейскіх гульняў

30 чэрвеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Прэзідэнт Беларусі Аляксандр Лукашэнка павіншаваў члена нацыянальнай каманды па грэка-рымскай барацьбе Кірыла Грышчанку з перамогай і заваяваннем залатога медаля II Еўрапейскіх гульняў. Аб гэтым БЕЛТА паведамілі ў прэс-службе беларускага лідара.

"У фінальнай схватцы з моцным і знакамітым сапернікам ты праявіў сілу волі, сапраўдны мужчынскі характар і не ўпусціў сваю перавагу, - гаворыцца ў віншаванні. - Сёння ты апраўдаў надзеі беларускіх аматараў грэка-рымскай барацьбы і трэнераў, якія ўкладаюць душу ў падрыхтоўку кожнага спартсмена".

Аляксандр Лукашэнка пажадаў Кірылу Грышчанку моцнага здароўя, удачы і новых перамог.