17 Mar 2015

Тры рэкорды ўстаноўлены на Кубку Беларусі па цяжкай атлетыцы

17 сакавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У алімпійскім спартыўным комплексе "Стайкі" завяршыўся розыгрыш Кубка Беларусі па цяжкай атлетыцы, на якім устаноўлены тры рэкорды краіны, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У спаборніцтвах у жанчын у катэгорыі да 48 кг прадстаўніца Лельчыц Алена Ляхавец у трэцяй спробе ў рыўку змагла падняць штангу вагой 73 кг, абнавіўшы тым самым нацыянальны рэкорд. Спартсменка з Гомельскай вобласці выйграла турнір з сумай 159 кг.

Бронзавы прызёр Алімпіяды-2008 у Пекіне Настасся Новікава заняла першае месца на Кубку Беларусі ў катэгорыі да 63 кг. Рэзультат лідара жаночай зборнай - 223 кг. У рыўку Настасся зафіксавала штангу вагой 103 кг, у другім практыкаванні ў першай жа спробе яна справілася з вагой 120 кг, аднак наступныя два падыходы на 125 кг былі не такімі ўдачнымі, але гэта не перашкодзіла Новікавай выйграць турнір. Вікторыя Мішына, якая заняла другое месца, адстала ад пераможцы на 43 кг. Рэзультат сярэбранага прызёра ў суме - 180 кг. Іншыя лідары жаночай каманды таксама паказалі высокія рэзультаты. Дар'я Пачобут (да 69 кг) стала першай з рэзультатам 245 кг, Дзіне Сазанавец не было роўных у катэгорыі да 75 кг, агульная сума па рэзультатах двух практыкаванняў - 255 кг.

У мужчын звяртае на сябе ўвагу выступленне Яўгена Жарнасека (у катэгорыі звыш 105 кг). Беларускі спартсмен пераадолеў на Кубку Беларусі гросмайстарскую адзнаку 410 кг па суме дваябор'я і выйграў турнір у Стайках.

Пераможцам Кубка Беларусі з двума рэкордамі сярод юніёраў (у рыўку і суме дваябор'я) у катэгорыі да 69 кг стаў Арцём Шагаў, які ў першым практыкаванні паказаў рэзультат 140 кг. Лепшым дасягненнем сярод юніёраў стала і сума па выніках рыўка і штуршка - 315 кг.

Кубак Беларусі стаў важным этапам падрыхтоўкі да чэмпіянату Еўропы па цяжкай атлетыцы, які з 10 па 18 красавіка пройдзе ў Тбілісі.