12 Feb 2015

Домрачава заняла 2-е месца ў індывідуальнай гонцы на этапе КС па біятлоне ў Холменколене

12 лютага, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Жаночай індывідуальнай гонкай на 15 км з чатырма агнявымі рубяжамі сёння ў нарвежскім Холменколене адкрыўся восьмы этап Кубка свету па біятлоне сезона 2014/15, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Лідар зборнай Беларусі Дар'я Домрачава заняла 2-е месца, фінішаваўшы з рэзультатам 45 мін 13,1 сек. У пасіў яна зарабіла адну штрафную мінуту за адзін промах на першай стральбе са становішча лежачы.

Пераможцай спаборніцтваў стала галоўная саперніца беларускі ў барацьбе за першае месца ў агульным заліку Кубка свету фінская біятланістка Кайса Мякярайнен. Рэзультат 43 мін 54,8 сек яна паказала пры ідэальнай рабоце на агнявых рубяжах. Упершыню ў кар'еры на этапах Кубка свету гэта спартсменка прайшла дыстанцыю індывідуальнай гонкі без промахаў. Дар'я Домрачава на фінішы ёй уступіла 1 мін 18,3 сек. Замкнула тройку прызёраў чэшка Вераніка Віткава (+1 мін 20,9 сек; без штрафу).

Дар'я Домрачава стартавала пад 30-м нумарам у рангу лідара заліку індывідуальных гонак Кубка свету гэтага сезона, не стаўшы адразу фарсіраваць падзеі, у адрозненне ад Кайсы Мякярайнен, якая ўжо на разгоне была лепшай, а саперніцы не маглі ўшчыльную наблізіцца да яе. Промах на першай стральбе са становішча лежачы перамясціў беларуску далёка за межы дзясяткі лепшых. Дадатковыя складанасці спартсменкам стварала надвор'е: над трасай і стрэльбішчам згушчаўся туман. Нягледзячы на гэта, арганізатары не спынялі гонку, лічачы ўмовы дапушчальнымі. Лакальная няўдача толькі падахвоціла Домрачаву, якая павялічыла тэмп ходу на лыжні. Не зарабляючы ў далейшым штрафных мінут, трохразовая алімпійская чэмпіёнка пайшла з заключнага агнявога рубяжа з трэцім часам, прайграючы 10 сек бліжэйшай саперніцы Вераніцы Віткавай. На апошнім крузе чэшка страціла сваю перавагу, а Дар'я стала скарачаць адставанне. У выніку ў Віткавай на фінішы яна выйграла крыху больш за дзве секунды і змясціла тую з другой пазіцыі. Кайса Мякярайнен, якая выдатна правяла гонку, аказалася па-за канкурэнцыяй. Яна таксама паказала і лепшы час у чыстым ходзе па лыжні, затраціўшы на пераадоленне 15 км 40 мін 03 сек. Дар'я Домрачава па гэтым паказчыку была другой (+25,9 сек).

Што датычыцца астатніх беларускіх спартсменак, то сёння нікому з іх не ўдалося завяршыць спаборніцтвы без штрафных мінут. Надзея Скардзіна, як і Дар'я Домрачава, зарабіла адну такую, аднак у ходзе па дыстанцыі была не такой паспяховай. У выніку яна стала 16-й (+4 мін 40,9 сек). Не трапілі ў ачковую зону Кубка свету Настасся Дубарэзава (+7 мін 32,6 сек; 4 штрафныя мін), яна фінішавала на 44-м месцы, і Ірына Крыўко (+8 мін 56 сек; 5), яна стала 54-й сярод 73 спартсменак. Не стартавала ў гонцы Надзея Пісарава.

У барацьбе за Вялікі хрустальны глобус па-ранейшаму наперадзе Кайса Мякярайнен, на рахунку якой стала 810 заліковых ачкоў. Дар'я Домрачава (777) уступае ёй 33 балы. На трэцюю пазіцыю перамясцілася Вераніка Віткава (600). Яна змясціла ўкраінку Валянціну Семярэнка (579), якая не фінішавала ў першай дысцыпліне кубкавага этапу ў Холменколене. Іншыя беларускі размяшчаюцца на такіх пазіцыях: 12-я - Надзея Скардзіна (371), 41-я - Надзея Пісарава (122), 53-я - Ірына Крыўко (71), 55-я - Настасся Дубарэзава (51).