6 Жнв 2015

Беларусы заваявалі дзевяць медалёў у першы дзень ЧС па пажарна-выратавальным спорце ў Гродне

6 жніўня, Гродна /Кар. БЕЛТА/. Беларусы заваявалі дзевяць медалёў у першы дзень чэмпіянату свету па пажарна-выратавальным спорце ў Гродне, паведамляе БЕЛТА.

У першы дзень чэмпіянату 5 жніўня прайшлі спаборніцтвы па пад'ёме па штурмавой лесвіцы ў паверхі вучэбнай вежы. У фінале вечарам было разыграна 8 камплектаў узнагарод. Яны пайшлі ў актыў зборных Беларусі, Расіі, Чэхіі, Польшчы і Латвіі.

У малодшай групе да 14 гадоў сярод дзяўчат усе медалі дасталіся прадстаўніцам расійскай каманды. Залатую ўзнагароду заваявала Ірына Дзямідава, сярэбраную Віялета Кісялёва, бронзавую Алсу Бакірава. Пры гэтым днём у забегах Алсу Бакірава і Віялета Кісялёва ўстанавілі сусветныя рэкорды.

У сярэдняй групе спартсменак 15-16 гадоў золата заваявала Ганна Старадымава з Расіі, якая двойчы за гэты дзень паказвала рэкордныя рэзультаты - у фінале яна пераадолела свой сусветны рэкорд, дасягнуты ў паўфінальным спаборніцтве днём. Серабро ў Наталлі Гутманьскай з Польшчы, трэцяе месца - у беларускі Алены Прышчэпавай. Днём яна таксама пабіла сусветны рэкорд, устаноўлены ёй жа раней, аднак не змагла паказаць яго ў фінале.

У старэйшай групе юніёрак ва ўзросце 17-18 гадоў усе прызы заваявалі беларускія спартсменкі. Віцябчанка Кацярына Багданава і Аксана Карэва з БДУФК яшчэ днём паказалі рэзультат, які перавышае папярэдні сусветны рэкорд - 7,66 сек. і 7,64 сек. адпаведна. У фінале дзяўчаты заваявалі першае і другое месцы з рэзультатамі 7.80 сек. і 7.81 сек., трэцяй стала Марыя Васільева з Расіі.

Пасля выступленняў дзяўчат і юніёрак штурмаваць вучэбную вежу выйшлі прадстаўніцы нацыянальных жаночых маладзёжных каманд. У фінале перамагла Кацярына Гендакова з Расіі, другое месца ў расіянкі Айгуль Шаяхметавай, трэцяе - у беларускі Ірыны Зіновіч.

У малодшай групе (да 14 гадоў) пры пад'ёме па штурмавой лесвіцы на другі паверх вучэбнай вежы ў фінале самым лепшым быў чэх Лукаш Гержа, серабро ў Ільназа Бадртдзінава, і трэцяе месца ў Кірыла Піваварава з Расіі.

У сярэдняй узроставай групе (15-16 гадоў) пры выкананні гэтага ж практыкавання фіналістамі сталі: Уладзіслаў Маскалюк з Брэста, Рэтс Баўманіс з Латвіі і двое расіян: Антон Карнілаў і Аляксей Ляхаў. Вечарам у фінальным забегу перамог Антон Карнілаў (Расія), за ім калега па камандзе Аляксей Ляхаў, трэці - Уладзіслаў Маскалюк з Брэста.

У старэйшай групе (17-18 гадоў) золата ў Дзмітрыя Дубіцкага, а серабро ў Дзмітрыя Вайцяхоўскага з Беларусі. Бронзавая ўзнагарода дасталася расіяніну Максіму Хужыну. Пры гэтым у паўфінальным забегу днём пераможца ўзяў новы сусветны рэкорд, які быў устаноўлены яшчэ ў 2010 годзе.

Паўфінальныя забегі сярод нацыянальных мужчынскіх маладзёжных каманд склаліся вельмі паспяхова для беларускай зборнай. У фінал выйшлі Яўген Рабцэвіч (Гродна), Аляксей Балакіраў (Баранавічы) і Максім Свіла (Астравец), а таксама расійскі спартсмен Араміс Нігматулін, які ў выніку стаў толькі трэцім, золата заваяваў гродзенец Яўген Рабцэвіч, а серабро ў Аляксея Балакірава з Баранавіч.

6 жніўня спартсмены разыграюць 10 камплектаў узнагарод у стаметровай паласе з перашкодамі і дваябор'і.