| Галоўная | Навіны | Падзеі, факты, анонсы

Падзеі, факты, анонсы

13 Ліп 2015

Беларускія лёгкаатлеты заваявалі золата і серабро маладзёжнага ЧЕ-2015

13 ліпеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Прадстаўнікі Беларусі двойчы ўзнімаліся на п'едэстал гонару чэмпіянату Еўропы-2015 па лёгкай атлетыцы сярод моладзі (U-23), які прайшоў у эстонскім Таліне. Па адной залатой і сярэбранай узнагародзе выйгралі беларускія прадстаўніцы, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Першай у медальнай скарбонцы зборнай Беларусі стала ўзнагарода вышэйшай вартасці, якую прынесла штурхальніца ядра Вікторыя Колб. Як паведамлялася, яна перамагла з рэзультатам 17 м 47 см.

Сярэбраным прызёрам маладзёжнага еўрачэмпіянату стала кідальніца молата Алена Собалева. Яна не мела праблем у адборачных спаборніцтвах, дзе ў першай спробе пераадолела кваліфікацыйны нарматыў, адправіўшы снарад на 70 м 53 см. Фінал для спартсменкі склаўся няпроста. Два стартавыя выхады ў сектар аказаліся ў Собалевай няўдачнымі: абедзве спробы не былі залічаны па розных прычынах. У трэцяй беларуска паказала рэзультат 67 м 98 см, што дало ёй магчымасць застацца ў ліку васьмі саіскальнікаў узнагарод. Далей беларуская кідальніца пастаянна паляпшана свой рэзультат і заключным шостым кідком забяспечыла сабе сярэбраную ўзнагароду турніру (71 м 20 см). Апярэдзіла Алена Собалеву толькі прадстаўніца Францыі Аляксандра Тавернье (72 м 50 см), а замкнула прызавую тройку полька Мальвіна Копран (68 м 57 см). Яшчэ адна беларуская кідальніца молата Настасся Каламоец з рэзультатам у кваліфікацыі 63 м 64 см у фінал не прабілася і заняла падагульняючае 13-е месца.

У ходзе чэмпіянату шэраг беларускіх лёгкаатлетаў выступіў у фінальных спаборніцтвах. Скакуха з шастом Ірына Якалцэвіч спынілася за крок ад п'едэстала і заняла 4-е месца (4 м 25 см), паўтарыўшы ўласнае лепшае асабістае дасягненне. Перамагла тут шведка Ангеліка Бенгтссан (4 м 55 см). У фінальным забегу на 10000 м у жанчын 5-е месца заняла беларуска Ніна Савіна (33 мін 37,99 сек). Яна ж стала 7-й на бегавой дыстанцыі 5000 м, абнавіўшы тут асабісты рэкорд (15 мін 54,97 сек).

Шостым завяршыў спаборніцтвы ў кіданні молата Юрый Васільчанка (70 м 48 см). У спартыўнай хадзе на 20 км у жанчын Дар'я Балкунец фінішавала таксама шостай з асабістым рэкордам - 1 гадз 32 мін 36 сек. Разам з калегай Вікторыяй Рашчупкінай яны практычна ўсю дыстанцыю трымаліся ў лідзіруючай групе. Другая беларуска змагла застацца ў першай дзясятцы, завяршыўшы дыстанцыю 8-й (1 гадз 37 мін 14 сек). Аляксей Чыгарэўскі змагаўся за ўзнагароды маладзёжнага кантынентальнага форуму сярод скакуноў у даўжыню. Скокнуўшы ў лепшай спробе на 7 м 57 см, айчынны спартсмен заняў падагульняючае 8-е месца. Такая ж пазіцыя ў фінале і ў кідальніцы кап'я Таццяны Корж (52 м 54 см), аднак яна атрымала траўму ў час спаборніцтваў і вымушана была іх завяршыць пасля чацвёртай спробы. У фінале на дыстанцыі 3000 м з перашкодамі Настасся Пузакова прыбегла 9-й (10 мін 00,07 сек). Дзясятым завяршыў спаборніцтвы ў кідальнікаў дыска Валерый Галубковіч (55 м 49 см). Дванаццатыя пазіцыі ў штурхальніка ядра Аляксея Нічыпара (17 м 84 см) і Вікторыі Ярашэвіч у фінальным забегу на 1500 м (4 мін 22,89 сек). Яшчэ ў шэрагу дысцыплін прадстаўнікі маладзёжнай зборнай краіны ў фіналы не прабіліся.

У агульнакамандным медальным заліку маладзёжнага першынства Еўропы-2015 каманда Беларусі з дзвюма (адной залатой і адной сярэбранай) узнагародамі заняла 13-е месца. Перамогу атрымала зборная Германіі -16 (7, 4, 5). У першую тройку таксама ўвайшлі атлеты каманды Францыі 12 (6, 1, 5) і Расіі - 16 (4, 7, 5).